Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Warto więc by opiekun miał świadomość na jakie oznaki u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo miauczeć; ciągle się czyścić; mieć spocone poduszeczki łap; trząść się; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Napinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie uświadamia sobie, że prosta czynność taka jak np. przestawienie mebli może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc wrażliwe? Są to m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – duży stres, zwierzęta znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora albo innego zwierzęcia
wyjazd opiekuna
remont lub przemeblowanie
mała stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – także obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć lub przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym problemem naszego zwierzaka jest nuda, warto zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Kolejnym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. Na rynku dostępne są też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

karma dla kota