Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje nieduże wymiary jest świetną opcją dla tych z nas, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej można kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt lub online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, gdyż świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest nieco twardszy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o czystość w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby umilić klatkę naszej świnki morskiej należy umieścić w środku potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie mieć kryjówkę, gdzie będzie mogła skryć się na odpoczynek lub odstresować się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

transporter dla kota